درمان کرایو تراپی زگیل تناسلی (روش فریز یا منجمد کردن زگیل)

درمان کرایو تراپی زگیل تناسلی (روش فریز یا منجمد کردن زگیل)

یکی از سریعترین و بهترین روش های درمان زگیل تناسلی که میتواند در مدت زمان کوتاهی نتیجه مطلوب و ایده‌آلی در پی داشته باشد ، درمان به شیوه کرایو تراپی (Cryotherapy یا Cryosurgery) است. این روش که به آن درمان به شیوه فریز کردن و انجماد نیز گفته میشود طی چند جلسه انجام میشود و با استفاده از نیتروژن مایع که بطور دقیق و مستقیم بر روی زیگیل ریخته میشود موجب سوختن بافت آن شده و یک درمان سریع و قطعی برای این مشکل محسوب میشود.

معرفی مزایا ، معایت و مراقبت های بعد از کرایو تراپی برای درمان قطعی زگیل تناسلی

* نیتروژن مایع، (Liquid nitrogen) حالت مایع عنصر نیتروژن است که در هوایی که تنفس میکنیم بصورت گاز وجود دارد. نیتروژن مایع، بی رنگ، بی بو است و شباهت بسیار زیادی به آب دارد. این ماده تمایل زیادی به تغییر حالت از مایع به گاز دارد و برای اینکار از گرمای محیط و اجسامی که با آنها در تماس است استفاده میکند. حداقل دمایی که اجسام با برخورد به نیتروژن مایع میتوانند به آن برسند ، دمای منفی 196 درجه سلسیوس است. (۱۹۶ درجه زیر صفر)

با توضیحاتی که در مورد نیتروژن مایع ارائه دادیم ، اکنون میتوانیم حدس بزنیم که هیچ بافت زنده ای پس از برخورد با نیتروژن مایع قادر به حفظ حیات خود نیست ، بنابراین وقتی این مایع با زگیل برخورد میکند ، به عمق آن نفوذ کرده و عملا آنرا به یک بافت مرده تبدیل میکند که طی یک فرآیند طبیعی توسط بدن دفع میشود. بعد از مرگ سلولهای زنده ناحیه زگیل، التهاب موجب ریزش زگیل ها شده و در نتیجه قسمت های ویروسی نابود میشوند.

معرفی مزایا ، معایت و مراقبت های بعد از کرایو تراپی برای درمان قطعی زگیل تناسلی

حتما به این نکته توجه داشته باشید که درمان به شیوه کرایو تراپی ، ویروس پاپیلومای انسانی یا همان ویروس HPV را درمان و ریشه کن نمی کند و اصولا هیچ درمانی برای ویروس وجود ندارد و تنها وقتی زگیل ها نمایان میشوند ، میتوانیم برای آنها چاره ای بیاندیشیم.

آیا کرایو تراپی در یک جلسه انجام میشود؟ بطور معمول طول دوره درمان به شیوه کرایو تراپی یک جلسه است ، البته با نظر مستقیم پزشک ممکن است به جلسات بیشتری نیاز باشد.


کرایو تراپی زگیل تناسلی به دلیل حساسیتی که ناحیه تناسلی انسان دارد یک کار فرآیند بسیار ظریف و پیچیده است و اکیدا توصیه میشود توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود. دکتر نادر رش‌احمدی با بیش از 26 سال سابقه درخشان با در اختیار داشتن جدیدترین دستگاه ها و تجهیزات پزشکی و همچنین دانش و تخصص میتواند بهترین نتیجه را از درمان کرایو تراپی زگیل برای شما به ارمغان آورده و زگیل را به طور کامل و ریشه ای درمان و ریشه کن نماید.

برای دریافت مشاوره و نوبت ویزیت میتوانید با شماره های تماس موجود تماس حاصل نموده و یا به مطب مراجعه فرمایید :

شماره های تماس : 09938511310 و 09362884342
آدرس : ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، روبروی کوچه دهم گاندی، بن بست سیدالشهدا، پلاک ۸، طبقه دوم


چند نکته مهم در خصوص کرایو تراپی

 • بدلیل دردناک بودن کرایو تراپی ، معمولا پزشک از بی حسی موضعی برای انجام این کار بهره میبرد.
 • معمولا اگر ابعاد زگیل‌ها بزرگ باشد ، پزشک تعداد جلسات بیشتری را پیشنهاد میکند و یا درمان به شیوه لیزر را انتخاب میکند.
 • پیش از انجام کرایو تراپی میبایست موهای زائد محل مورد نظر را بطور کامل شیو کنید. برای این منظور حتما از کرم های موبر استفاده کنید ، تیغ و ژیلت موجب میشوند که ویروس به سایر نواحی نیز گسترش پیدا کند.
 • از انجام عمل کرایو تراپی تا پایان مرحله درمان ، حدود 2 هفته زمان نیاز است تا زگیل ها بطور کامل محو و ناپدید شوند.
 • پس از کرایو تراپی زگیل تناسلی مقداری درد و سوزش تا حداقل سه روز در ناحیه موردنظر احساس میشود که البته کاملا نرمال و عادیست.

مراقبت های مهم بعد از کرایو تراپی

مراقبت های مهم بعد از کرایو تراپی

 • پس از کرایو تراپی باید به بهداشت و تمیز نگاه داشتن محل مورد نظر اهمیت زیادی داده شود.
 • استحمام و شستشوی ناحیه زگیل موردی ندارد اما برای شیو از تیغ استفاده نکنید.
 • پزشک معالج پماد های التیام دهنده تجویز میکند که بنابر دستور پزشک باید به محل تراپی مالیده شود. (بطور معمول هر 12 ساعت یکبار)
 • به هیچ وجه پس از کرایو تراپی اقدام به کندن زگیل ها نکنید ، آنها خودبخود پس از یک هفته از بین میروند. همچنین از لمس بیمورد آنها نیز پرهیز کنید ، چراکه ممکن است موجب پخش شدن ویروس به سایر نواحی شوید.
 • برقراری رابطه جنسی اشکالی ندارد اما حتما باید از کاندوم استفاده شود (فقط آقایان).

مراقبت های مهم بعد از کرایو تراپی بانوان

 • برخلاف آقایان که پس از کرایو تراپی میتوانند با استفاده از کاندوم رابطه داشته باشند ، برقراری ارتباط جنسی تا بهبودی کامل برای خانم ها ممنوع است.
 • حداقل تا 2 هفته بعد از کرایو تراپی ، استفاده از تامپون ممنوع است و تنها میتوانید از نوار بهداشتی برای پریودی استفاده کنید.
 • ممکن است تا 3 هفته پس از کرایو تراپی زگیل تناسلی ترشحات رقیق و آبکی از واژن ادامه داشته باشند.

درمان زگیل تناسلی با کرایو تراپی چه مزایایی دارد؟

 • این درمان بسیار سریع انجام میشود و معمولا در یک جلسه بهترین نتیجه ممکن حاصل میشود.
 • کرایوتراپی نسبت به لیزر درد بسیار کمتری برای بیمار دارد و نیازی به بیهوشی و بستری بیمار ندارد.
 • یکی از مزیت های مهم کرایو این است که معمولا جای زخم و اسکار پوستی بجای نمیماند.

شاید تنها عیبی که بتوان برای درمان زگیل به شیوه کرایو متصور شد ، هزینه بالاتر آن نسبت به درمان های دارویی و پمادهای موضعی باشد. اما کیفیت انجام کار ، درصد موفقیت بسیار بالا ، سرعت عمل و عدم بازگشت زگیل همگی دلایلی هستند که نمیتوان این شیوه را نادیده گرفت. بعلاوه هزینه کرایو نیز میتواند بسته به نوع و ابعاد متغیر باشد و بطور معمول خرج بسیار سنگینی روی دست بیمار نمیگذارد.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X