بررسی علل و عوامل ناتوانی مردان در برقراری رابطه و نرسیدن به اوج لذت

بررسی علل و عوامل ناتوانی مردان در برقراری رابطه و نرسیدن به اوج لذت (آنورگاسمی)

در این مقاله قصد داریم به :

بررسی مهمترین علل و عوامل ناتوانی مردان در برقراری رابطه جنسی و نرسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم)

بپردازیم. همچنین به شما خواهیم گفت که در مواجهه با این حالت ، چه راهکارهایی پیش روی ماست و چگونه میتوانید درمان مناسبی برای خود پیدا کنید.

ابتدا با یک تعریف ساده اما کامل از ناتوانی جنسی در مردان سعی میکنیم مشکل را نمایان کنیم. کوتاهترین تعریف کاملی که میتوانیم از این عارضه ارائه دهیم  این است : “وقتیکه یک مرد علیرغم تحریک های ذهنی و شرایط مساعد محیطی با کاهش یا از دست دادن کامل میل جنسی مواجه شود و یا در نعوظ کامل آلتش دچار مشکل شود ، دچار ناتوانی و یا کم توانی جنسی شده است.”
این عارضه در نهایت موجب از دست رفتن توانایی برقراری رابطه جنسی شده و روابط زوجین را نیز تحت تاثیر جدی قرار میدهد.

علتهای ناتوانی مردان در برقراری رابطه جنسی

مهمترین علل ناتوانی مردان در برقراری رابطه جنسی

شاید به نگاهی که سرتیتر مقاله ، فکر کنید که دو موضوع متفاوت و جداگانه را مورد بررسی قرار میدهیم که شامل ناتوانی در دخول و ارگاسم نشدن میباشد. اما در واقع هر دو مبحث ریشه و دلایل مشترکی دارند که آن هم ایجاد اختلال در دستگاه تناسلی است. شخصی که بلحاظ جنسی دچار مشکل شده ، توانایی نعوظ را از دست داده و یا نمیتواند این حالت را برای مدت کافی حفظ کند. رد چنین حالتی امکان دخول را از دست داده و حتی اگر بتواند این کار را انجام دهد ، در نهایت به اوج لذت جنسی نخواهد رسید.

اکنون تا حدود زیادی با سرفصل موضوع آشنا هستم و شاید بتوانیم تشخیص بدهیم که در چه مرحله ای به سر میبریم. آیا قدرت جنسی ما همچنان کامل است و یا رو به افول رفته است؟ ما در سایت دکتر نادر رش احمدی طی یک سلسله مقالات مرتبط و دنباله دار ، به طرح موضوع از چند زاویه و بعد مختلف پرداخته و علاوه بر شناخت علائم ، دلایل و نشانه ، به راه و روش های مفید و درمان قطعی ناتوانی جنسی اشاره کرده ایم.

ناتوانی در برقراری رابطه جنسی و دخول

بسیاری از مردان در طول دوران زندگی و حتی جوانی خود دچار مشکل عدم نعوظ کامل و یا اشکال دیگر آن میشوند ، اما زمانی این مورد نگران کننده میشود که بصورت دائمی و تکرار شونده باشد و شخص را دچار مشکل کند.
بیماری هایی نظیر مشکل روحی روانی و افسردگی ، استرس شدید ، مصرف برخی داروها ، بیماریهای مزمن و… میتوانند باعث بروز دوره ای این مشکل شوند.

آنورگاسمی یا نرسیدن به اوج لذت جنسی در رابطه

آنورگاسمی یا نرسیدن به اوج لذت جنسی در رابطه

ارگاسم (که از کلمه یونانی orgasmos گرفته شده به معنی هیجان و تورم است و به اوج لذت جنسی گفته میشود) در واقع به حالتی گفته میشود که در آن شخص دچار تخلیه ناگهانی هیجان جنسی انباشت شده در طول فرآیند رابطه جنسی میشود. این حالت باعث انقباض ماهیچه ریتمیک در ناحیه لگن شده و با لذت جنسی مشخص می‌شود.
ارگاسم توسط سیستم عصبی غیرارادی (یا خودمختار) کنترل می‌شود و همواره با اعمالی که ما کنترلی بر آنها نداریم نظیر اسپاسم عضلانی در نواحی مختلف بدن ، احساس سرخوشی عمومی و… همراه است. پس از گذراندن سیکل ارگاسم ، دوره رفرکتوری آغاز میشود که یک تجربه آرامش بخش را تجربه میکنیم که با ترشح هورمونهای عصبی (اکسی توسین ، پرولاکتین و اندورفین‌) همراه است.

با تعریف جامع و کاملی که از ارگاسم ارائه دادیم ، اکنون میدانیم که این فرآیند چقدر برای بدن مهم است و موجب تخلیه هیجانات جنسی و آرامش و نشاط روحی و فکری را بدنبال دارد. پس بروز اختلال در این روند که میتواند شامل ، دیرانزالی و یا بطور کلی نرسیدن به ارگاسم باشد ، به یک مشکل بزرگ جسمی ، جنسی و روانی تبدیل میشود که حتما باید درمان شود.

مشکل نعوظ و ناتوانی در بزرگ شدن و سفت شدن آلت

لطفا توجه داشته باشید که آنورگاسمی شامل دو شاخه متفاوت و جدا از هم میشود :

در مورد اول شخص هرگز اوج لذت جنسی را تجربه نمیکند که با عنوان ارگاسمی اولیه شناخته میشود.
اما مورد اول حالتیست که شخص در شرایطی خاص میتواند به ارگاسم برسد ، به عنوان مثال تنها با خودارضایی یا برقراری رابطعه مقعدی و…

آنورگاسمی میتواند دلایل فکری-روانی نیز داشته باشد ، مثلا عذاب وجدان ، باورهای غلط و افراطی مذهبی ، مسائل و مشکلات خانوادگی ، تجربه سواستفاده جنسی و آسیبهای روحی دوران کودکی و بسیاری موارد مشابه دیگر هستند که آمادگی روانی لازم جهت برقراری رابطه و ارگاسم را از شخص میگیرند.

پزشک متخصص با بررسی تمامی عوامل تاثیرگذار جسمی و روحی بیمار ، ابتدا به تشخیص علت پرداخته و سپس ، بهترین شیوه درمان ناتوانی وکم توانی جنسی را بکار میگیرد تا در کمترین زمان ممکن به حل مشکل بیمار کمک کند.

نکته : حتما به این موضوع نیز توجه داشته باشید که زود انزالی نیز یکی دیگر از عوارض و نشانه های کم توانی جنسی محسوب میشود و در صورت تکرار زیاد باید مورد توجه و درمان قرار گیرد.

اگر دچار مشکلات جنسی نیستید ، حتما مقاله پیشگیری از کم توانی و ناتوانی جنسی مردان را مطالعه کنید تا به راهکارهای ساده و کم هزینه برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی دست پیدا کنید.


لطفا دقت داشته باشید که اگر دچار مشکلات ناتوانی جنسی هستید ، نیاز نیست که تا آخر عمر با این عارضه دست و پنجه نرم کنید. شما میتوانید با ملاقات و مشاوره گرفتن از پزشک متخصص مجاری کلیوی و ادرار از توصیه ها و آموزشهای لازم بهره برده و راه درمانی متناسب با نوع مشکل خود را پیدا کنید. تقریبا در تمام موارد ، مشکل کمتوانی و ناتوانی آقایان قابل درمان بوده و درصد موفقیت بسیار بالاست. تنها در مواردی که سیستم عصبی بیمار دچار مشکلات جدی شده باشد (مانند سکته های مغزی ، آسیب نخاعی و…) درصد موفقیت کاهش می یابد.

چنانچه نیاز به مشاوره و ویزیت پزشک متخصص دارید ، میتوانید با دکتر نادر رش احمدی ارتباط بگیرید تا بهترین راه حل برای درمان 100 درصدی ناتوانی جنسی را دریافت نمایید.

دکتر نادر رش احمدی

جراح و متخصص کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X