درمان زگیل تناسلی در مردان (درمان‌های دارویی و غیر جراحی)

درمان زگیل تناسلی در مردان (درمان‌های دارویی و غیر جراحی)

زگیل تناسلی ، ضایعات پوستی کوچک و برجسته ای هستند که در برخی مواقع از نمای بالا شبیه به گل کلم به نظر میرسند. در مردان این زگیل ها در بیضه ها، آلت تناسلی، ران ها و ناحیه کشاله ران ایجاد میشوند. این بیماری توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود که بیش از 100 نوع از آن وجود دارد که بیشتر آنها علائم زیادی ایجاد نمی کنند، اما ممکن است گاهی اوقات ضایعات سوزناک همراه با خارش، درد یا خونریزی پدیدار شوند. مشکل‌سازترین زیرگروه‌های این ویروس ، گونه های 16 و 18 آن هستند که خطر ابتلا به سرطان بالایی دارند. با این حال، شایع ترین زیرگروه های HPV گونه 6 و 11 هستند که خفیف بوده و بخودی خود درمان میشوند.
این ویروس از طریق تماس جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی منتقل می شود. شما همچنین می توانید ضایعات HPV را در اطراف دهان، لب ها، مقعد، زبان، بینی، چشم ها و گلو پیدا کنید.

روشهای درمانی زگیل تناسلی مردان بدون جراحی و لیزر

واکسن HPV یک راه موثر برای پیشگیری از این بیماری است. واکسیناسیون مردان با واکسن HPV نه تنها از گسترش HPV به زنان جلوگیری می کند، بلکه از سایر بیماری ها و سرطان های مرتبط نیز جلوگیری می کند.

درمان زگیل تناسلی با دارو

از خود درمانی پرهیز کنید. توصیه می شود از هیچ نوع دارو بدون مشورت و نسخه پزشک در ناحیه تناسلی استفاده نکنید. پوست این ناحیه بسیار حساس و ظریف است و استفاده از مواد شیمیایی بدون دانش و آموزش مناسب می تواند منجر به بروز آسیب های جدی شود.

به پزشک خود مراجعه کنید. او ابتدا یک معاینه چشمی ساده از زگیل ها و بقیه بدن شما انجام می دهد. همچنین ممکن است محلول کوچکی از اسید تری کلرواستیک را روی ناحیه مورد نظر بمالد، که زگیل ها را سفید می کند تا راحتتر دیده شوند.

نوع درمان بر اساس عوامل زیادی از جمله اندازه و تعداد زگیل‌ها، ناحیه آسیب‌دیده، درمان‌های قبلی انجام شده و اینکه آیا شیوع بیماری عودکننده است یا خیر، توسط پزشک انتخاب میشود.

همچنین به یاد داشته باشید که هیچ درمانی برای ویروس وجود ندارد، فقط خود زگیل است.

سیستم ایمنی بدن ما اولین و مستحکم ترین گارد دفاعی در برابر ویروس HPV و زگیل تناسلی است. بنابراین با پزشک خود در مورد انواع داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مشورت کنید تا به خلاص شدن از شر زگیل کمک کنند.

داروهای مکمل سیستم ایمنی بدن

استفاده از پماد ایمیکیمود

ایمیکیمود – Imiquimod پزشک با استفاده از دستکش و یک پد، کرم ایمیکیمود 5 درصد را روی ناحیه مورد نظر مالش میدهد. همچنین به احتمال زیاد این دارو را برای شما تجویز میکند تا در خانه، کرم را قبل از خواب با استفاده از دستکش یکبار مصرف یا پد یکبار مصرف به ناحیه مورد نظر بمالید.
پس از بیدار شدن از خواب صبح (شش تا 10 ساعت پس از انجام درمان)، ناحیه مورد نظر را با آب و صابون بشویید تا شاک شود. این درمان را سه بار در هفته به مدت 4 ماه ادامه دهید.

استفاده از اینترفرون آلفا

پزشک 3 میلیون واحد (IU) اینترفرون آلفا – Interferon alpha را در پایه هر زگیل تزریق می کند. بطور معمول این روند سه بار در هفته به مدت سه هفته تکرار میشود. برای زگیل های بزرگتر ممکن است چندین تزریق انجام شود. زگیل ها باید بعد از چهار تا هشت هفته ناپدید شوند. اگر زگیل ها بعد از 12 تا 16 هفته باقی بمانند، پزشک ممکن است دوره درمانی دوم را پیشنهاد کند.

استفاده از اینترفرون آلفا درمان زگیل تناسلی

* آلفا اینترفرون یک سیتوکین (cytokine ) است که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به قرار گرفتن در معرض عفونت های ویروسی تولید می شود. آلفا اینترفرون در فرمولاسیون های مختلف به عنوان درمان انواع مختلفی از سرطان و عفونت های ویروسی تولید شده است، اما عمده استفاده از آن به عنوان درمان هپاتیت نوع C میباشد.

گزینه های دارویی سیتوتوکسیک (cytotoxic)

این داروها می توانند به نواحی طبیعی پوست آسیب برسانند. در صورت ریختن یا استفاده تصادفی در یک ناحیه سالم، فورا دارو را با آب و صابون از روی ناحیه مورد نظر پاک کنید. عوارض جانبی می تواند شامل درد، سوزش، خارش و قرمزی پوست باشد.

گزینه های دارویی سیتوتوکسیک (cytotoxic)

استفاده از پودوفیلوکس

پودوفیلوکس – Podofilox درمان ترجیحی برای ضایعات کمتر از 10 سانتی متر است. برای اطمینان از استفاده صحیح ، پزشک به شما مقدار و نحوه استفاده از دارو را نشان می دهد. این دارو به شکل مایع و ژل در دسترس است. برای سه روز متوالی دو بار در روز و پس از چهار روز بدون درمان تکرار کنید. این روند را تا چهار هفته تکرار کنید.

استفاده از تری کلرواستیک اسید و بی کلرواستیک اسید

تری کلرواستیک اسید (TCA) و بی کلرواستیک اسید (BCA) هر دو درمان های رایج مورد استفاده پزشکان هستند. پزشک اسید را توسط یک پد پنبه ای روی زگیل  میمالد. این درمان ممکن است چهار تا شش هفته تکرار شود.

استفاده از پودوفیلین

پودوفیلین – Podophyllin یک داروی موثر برای زگیل های کمتر از 10 سانتی متر است. استفاده از این دارو به مقدار بسیار کم روی زگیل انجام میگیرد و توصیه میشود ناحیه مورد نظر تا مدتی آزاد و در معرض هوای مستقیم قرار گیرد تا با لباس فرد برخوردی نداشته باشد. پماد موضعی برای نخستین استفاده باید 30 تا 40 دقیقه دست نخورده باقی بماند. درمان های بعدی می تواند از یک تا چهار ساعت درازا داشته باشند، پس از آن ناحیه مورد نظر را با آب و صابون پاک کنید. این درمان را می توان به صورت هفتگی تا شش هفته تکرار کرد.

Sinecatechins عصاره چای سبز

ممکن است پزشک Sinecatechins را تجویز کند. با انگشت خود لایه کوچکی از پماد 15 درصدی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این کار را سه بار در روز با انگشت خود تا شانزده هفته یا تا زمانی که زگیل از بین برود تکرار کنید. شستشو نکنید و از تماس جنسی خودداری کنید.

درمان خانگی زگیل تناسلی

درمان‌های خانگی موثری برای حذف زگیل وجود دارند که اگرچه مطالعات بالینی در مورد آنها در دسترس نیست ، اما تاثیر آنها اثبات شده است. به گفته پزشکان متخصص طب طبیعی (سنتی)، می توانید از کرم های گیاهی مانند آلوئه ورا و همچنین مکمل های ویتامین A، C و E استفاده کنید. بسیاری از درمان های اینچنینی حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند با عفونت ها مبارزه کنند.

مواردی که باید بدانید :

مراقب ضایعات گوشتی رنگی باشید که پر از مایع نیستند و گودی ندارند. اینها همه ویژگی های زگیل تناسلی در مردان هستند.

موثرترین داروهای تجویز شده برای درمان زگیل تناسلی در مردان شامل : ایمیکیمود، اینترفرون آلفا، پودوفیلوکس یا پودوفیلین میشود که باید توسط پزشک تجویز شوند.

اگر شیوه های درمانی رایج پاسخگو نبود و زگیل شما باقی ماند، گزینه جراحی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، جراحی الکتریکی (electrosurgery) شامل یک سوزن حامل جریان الکتریکی با فرکانس بالا برای بریدن زگیل است که اثر گذاری بسیار بالایی دارد.


به یاد داشته باشید که در هرصورت بهترین و موثرترین روش برای درمان زگیل دستگاه تناسلی ، استفاده از روش کرایو تراپی زگیل تناسلی است که توسط نیتروژن مایع با فریز کردن و انجماد زگیل ، موجب مرگ سلولی بافت شده و آنرا به شکلی ریشه ای از بین میبرد. برای دریافت مشاوره و انجام کرایو تراپی میتوانید با دکتر نادر رش احمدی در ارتباط باشید.

دکتر نادر رش احمدی ، جراح و متخصص کلیه ، مجاری ادراری و ناباروری به شما کمک میکند تا بهترین و سریعترین راه درمان زگیل تناسلی را تجربه کنید. چنانچه نیاز به مشاوره پزشکی دارید میتوانید با مطب دکتر تماس بگیرید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X